עורכי דין ונוטריון במודיעיןרח' נחל דליה 9

מודיעין

טלפון רב קווי: 073-7892000
האם מכירת דירה חייבת בליווי עורך דין?

על פניו, מכירת דירה נדמית עבור מרביתנו כעסקת מקרקעין פשוטה ביחס לקנייה. הרי כל מי שהחליט למכור את נכסו הוא מטבע הדברים אדם שכבר התנסה בקנייה, משמע הוא מביא עמו ידע והיכרות קודמים אל מול עולמות הנדל"ן המשפטיים. עם זאת, תהיה זו טעות לחשוב כי כל עסקת מקרקעין באשר היא, תהיה עדיפה ללא פיקוחו ההדוק של איש מקצוע משפטי.

בדיקות מקדמיות– הגנה על המוכר/ת

נפתח בכך שאינכם מוכרחים לשכור את שירותיו של עורך דין נדל"ן מתחילת תהליך המכירה ועד לסופה. עם זאת, זכרו כי מתוקף תפקידו של עורך הדין הוא לספק ללקוחותיו את מלוא ההגנה מפני מכשולים והפתעות לא צפויות אשר עלולים לצוף ולעלות ולעתים אף לטרפד את העסקה ולהוביל להפרת החוזה.

זהות הנכס וזכויות הבעלים

אחת מן הבדיקות המקדמיות החשובות ביותר אותן מבצע עורך דין למכירת דירה ונכסים היא בעצם סריקת "תעודת הזהות" של הדירה, קרי נסח הטאבו. עם הפקת נסח הטאבו, ניתן לוודא כי הבעלים אשר מבקשים למכור את הנכס, הם אכן בעלי הזכויות הבלעדיות עליו, ואם קיימים אי אילו שעבודים או עיקולים עליהם יש לתת את הדעת.

חבויות ומיסוי

מטבע הדברים שעסקת מקרקעין כוללת היקף מזומנים גבוה ואפשרות לרווח נאה מצד המוכרים. כחלק מייצוג הלקוח, פועל עורך הדין כדי לספק את התמונה המלאה והמפורטת ביותר באשר למיסוי המקרקעין כמו גם חבויות נוספות דוגמת היטל השבחה. שימו לב כי בעוד שמס שבח משולם למדינת ישראל בעבור הרווח שנוצר מן המכירה, היטל השבחה משולם לוועדה לתכנון מקומי והוא נחשב למס אחר לחלוטין.

נוסח חוזה המכר

חוזה המכר נקרא גם "חוזה קנייה" או "חוזה מכירה" והוא ההסכם עליו חותמים שני הצדדים עם תחילת ביצועה של העסקה. חוזה זה הינו מסמך משפטי מחייב, והוא מוכרח לכלול את מלוא הפרטים אודות חובותיהם וזכויותיהם של שני הצדדים אשר לוקחים חלק בעסקה. עורך דין נדל"ן פועל כדי לסרוק את החוזה על כלל פרטיו ומוודא כי הלקוח המוכר מוגן מכול הפתעה. זיכרון דברים באותו הנושא של חוזה המכר, מומלץ לתת את הדעת גם על זיכרון דברים, מנהג נפוץ בקרב ישראלים רבים וטעות חמורה בעיניהם של לא מעט עורכי דין.

זיכרון דברים

הוא מסמך מאולתר שנחתם בין המוכרים לקונים וזאת כדי לקבע את העסקה ולמנוע עסקאות נוספות המתרחשות מן הצד. עם זאת, זהו מסמך שלא זוכה לביקורתו של עורך דין ועל-כן הוא כולל בתוכו סכנות לתביעות משפטיות. זוהי סיבה נוספת מדוע מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין כבר מתחילת התהליך.


נושאים אלו הינם חלק מתוך מכלול הנושאים במכירת דירה, כל האמור לעיל הינו מדריך כללי ואיננו מהווה חלופה לייעוץ משפטי מקצועי.


לכל שאלה הינכם מוזמנים לפנות לעורכי דין נדל"ן שלנו בטלפון 073-789200.


עורכי דין מקרקעין בערים אחרות:

עו"ד בבאר שבע

עו"ד בירושלים

עו"ד באשדוד

עו"ד בראשון לציון
* מאמר זה לא מהווה ייעוץ או הכוונה משפטית. במקרה של שאלות משפטיות, כמו גם לפני נקיטת צעדים משמעותיים מבחינה משפטית, מומלץ לקוראים לפנות לייעוץ משפטי מתאים מעורך דין.התקשרו או השאירו פרטיםהינכם מוזמנים להתקשר אלינו בכל שאלה או להשאיר פרטים ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם.